Skip to Content
Ahşap
Parke
haberurfadan.com: urfa haber
Uncategorized admin / Ekim 1, 2022

Bir olay ya da olgu üzerine edinilen bilgiye bilgi denir. Bu bilginin ceride, dergi kabilinden yapıt organlarıyla ya da radyo, televizyon alıcısı kabilinden haberleşme vesaitıyla topluma sunulmak üzere tasarlı sağlam hâline getirilmesine de bilgi tasarsı adı verilir. Tarih süresince insanoğlu haberleşme ihtiyacını istikbal etmek dâhilin çeşitli yollar aramış bu yalnızçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara tasarlarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla gökçe yazın yaşamında önemli değişiklikler olmuş giderek gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler haberleşme vesaitının münteşir olmadığı dönemlerde yegâne haberleşme aracı olarak kullanılmıştır. Kitle haberleşme vesaitının gelişmesi ile bile bilgi ve habere idrak yolları değmedarımaişetmiştir. Hasetmüzde insanoğlu ceride, TV ve İnternet ile haberleşme ihtiyaçlarını önlamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok basit olduğu hasetmüzde habere hızlı ve emniyetli kaynaklardan yetişebilmek daha da önemli hâle gelmiştir. Habere malik olan birey ve toplumlar, yaşamın değişen ve gelişen koşullarını çabucak yorumlayıp harmoni sağlayabilmekte ve böylelikle siyasi, hesaplı, toplumsal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Yüklem, kaynağını yaşamdan alır ve özellikle çok hızlı değmedarımaişetimlerin olduğu hasetmüz dünyasında habersizce geçirmek, adeta yaşamın dışında geçirmek anlamına gelmektedir. Hasetmüzde nüshaları her güzeşte gün mütezayit tasarlı, görsel ve medarımaişetitsel yapıt organları, topluma bilgi iletmekte ve insanoğluı yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her olay ve olgu bilgi kıymeti taşımaz. Haberi verilecek vakada ya da olguda rağbet çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere malik olay ve olgular bilgi kıymeti taşır. Haberciler bunu “Köpeğin adamı ısırması bilgi değildir, insanın köpeği ısırması haberdir.” gırüyle macerasızçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci kısaca muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu olayları mabeyinştırıp bilgi hâline getiren kişidir. Bir muhabir dâhilin herhangi birinin yolda yürürken düşmesi bilgi kıymeti taşımazken bir ülkenin talih reis beyının düşmesi bilgi kıymeti taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Selen YAZISININ NİTELİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa olmazıdır; haberi bilgi karşılayıcı ana taştır. Bir haberin kıymetini anlamak dâhilin öncelikle bilgi peritonı üzerinde durmak gerekir. Toplumda veya doğada meydana gelen çeşitli olay, tavır ve görünümle ilgili veri ve duyurulara bilgi denir. Bu haberlerin bölüt duyurulması amacıyla mukannen kurallar gözetilerek hazırlananlarına da bilgi tasarları denir.

şanlıurfa haber

AHşAP PARKE © 2023 instagram takipçi satın al Seo Fiyatları http://gozlukcu.name.tr/ https://dertsohbethatti.name.tr/ https://eskisehirotelleri.name.tr/ https://cncteknikeri.name.tr/ https://lunapark.name.tr/ Puro Fiyatları
Hacklink Hacklink Satın Al Hacklink Al Hacklink Panel Hacklink Satışı Fantezi İç Giyim
instagram takipçi satın al
puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al