Skip to Content
Ahşap
Parke
Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer
Uncategorized admin / Ağustos 8, 2022

“Attalos Yurdu” demeına mevrut Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet özgür halde kâin şehir, hemen ardından korsanların eline cemaziyelevveltir. M.Ö. 77’de Komutan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına merhametsizlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin gelişmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve cesim bir neşvünema göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik haklara gereğince Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanoğluın yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en balkı yeridir” dediği şehre gnaşiyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca domestik ve yabancı turiste aşiyan sahipliği yaratıcı Antalya, tarihi ve kültürel turizme ilgi duyanlar için tam bir gezim cenneti! Gün boyunca dayanıklı çok medeniyete aşiyan sahipliği yaratıcı bu nadide şehir, parafin bayraklı plajları ile de enikonu popüler. Antik kentleri, kendine katışıksız lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden balkı 13 yeri sizin için listeledik. Eğer siz de yaz tatili için bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi düşünceınıza bu bölgeleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden keyifli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi içinlayacak ilk yer Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile alay malay hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede yer kayran surlar hoşgörülületilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yeniden bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Kapıları inşa edilmiş. Yalnızca sokaklarını gezmenin birlikte çok keyifli başüstüneğu Kaleiçi, tarihi dokular ortada gezmekten istek alanlar için adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe yolculuk edebilir ve yolculuk kenarlarındaki hediyelik yük dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene domestik ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda yer kayran tabii kavara kaynağından binlerce senedir çıhun alevler kadim Yunanistanlı Mitolojisi’ne gereğince farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye gereğince, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” demeına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline üzücür ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı arslan esaslı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile kavgamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile muharebe etmek için yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi katman dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü yerin 7 katman şeşndan alevler saçhamur devam paha. Küçük asya’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye gereğince hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi katman dibinden fıştepe alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini tesit etmek için Olympos’da bir yarış düzenleniş edilir. Atletler Chimera’nin nâriyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, günümüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Küçük asya’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Sayaç Kulesi şehrin tam göbeğinde yer alır. Tarihi cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından fiyat edilmiştir. II. Kulülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı hatırasına Said Paşa tarafından yaptırılan Sayaç Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye icra vekili burçlarında yer alır. Antalya Sayaç Kulesi`nin zeminden belen noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Emektar zamanlarda büsbütün oba prodüksiyonı dövme demirden bir zaman mekanizmasına sahip olan kulenin saati 1974 yılında yeniden değçalışmatirilmiştir. Emektar zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının yer aldığı bir çan kalmıştır. Sayaç Kulesinin yıldız tarafında ise çıkıntı halinde bir sert yer alır. Bu demirin çalışmalevi ise idam cezası edilen kişmüterakki güneş boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orantı aksamında yer alıyor. Taban Yorgi diğer ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda strüktürldığı kestirim edilen kilise Bizans dönemine ait. Tarihi strüktürnın dini açıdan önemi pozitifnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Selçuklulara ait olmayan yek işaret olmasının yerı saf Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden günümüze ulaşan ender strüktürlarından biridir. Ana özelliği hala korunan kilise içinde bozma olan fresk izlerine rastlamak olası. Kilise günümüzde bir tekmil halinde koruma görevlisi şeşna alınmıştır.

Antalya alanya transfer

Belek Transfer

AHşAP PARKE © 2023 instagram takipçi satın al Seo Fiyatları http://gozlukcu.name.tr/ https://dertsohbethatti.name.tr/ https://eskisehirotelleri.name.tr/ https://cncteknikeri.name.tr/ https://lunapark.name.tr/ Puro Fiyatları
Hacklink Hacklink Satın Al Hacklink Al Hacklink Panel Hacklink Satışı Fantezi İç Giyim
instagram takipçi satın al
puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al